Разом до перемоги!
Кіровоградобленерго Тепла та світла Вашій оселі
м. Кропивницький Студентський бульвар, 15
Кіровоградобленерго Тепла та світла Вашій оселі
Кіровоградобленерго Тепла та світла Вашій оселі
Кіровоградобленерго Тепла та світла Вашій оселі

Відповідаємо на питання стосовно застосування графіка аварійних відключень

Відповідаємо на питання стосовно застосування графіка аварійних відключень

Чому введено графік аварійних відключень споживачів (ГАВ)?

У зв’язку з масштабним пошкодженням об’єктів енергетики в наслідок ракетних обстрілів з боку російського агресора, в енергосистемі України виник дефіцит потужності. З метою забезпечення стабільної роботи енергосистеми та збереження її цілісності, Національною енергетичною компанією «Укренерго» прийнято рішення про введення графіків аварійних відключень споживачів (далі – ГАВ).

Заходи щодо введення та скасовання  ГАВ запроваджуються диспетчером НЕК «Укренерго» та регламентуються «Інструкцією про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем електроспоживання», затвердженою Наказом Міністерства палива та енергетики України № 456 від 23.11.2006 року.

 

Що таке графік аварійних відключень споживачів (ГАВ)?

В цьому випадку ГАВ – це не календарний план вимкнень, в якому зазначається час та дата знеструмлення, а перелік ліній електропередач, із вказаною по кожній із них потужністю, яка має бути відключена у разі надходження команди про його застосування. 

ГАВ складається щороку та погоджується органами місцевої виконавчої влади.

 

Чому відсутні попередження споживачів про відключення? 

Виконання команди на введення ГАВ передбачає зняття визначеної диспетчером НЕК «Укренерго» величини навантаження (потужності) з мереж електроживлення, а не кількості споживачів, яких потрібно відключити. Виконується персоналом операторів системи розподілу (ОСР) шляхом відключення живлючих ліній електропередач та трансформаторів безпосередньо з центрів живлення, без попередження споживачів та місцевих органів виконавчої влади

Термін реалізації ГАВ становить 15 хвилин, тому часу на попередження споживачів, на жаль, немає.

Оприлюднити ГАВ також неможливо, адже про застосування цього графіку диспетчер ОСР не знає до останньої миті. 

Згідно з постановою НКРЕКП від 26.03.2022 року №349, у період дії воєнного стану, на вебсайтах ліцензіатів (ОСР) доступ до інформації з диспетчерськими назвами енергооб’єктів має бути закритий.

 

Чому відключають не всіх споживачів?

Графіки розподіляються на десять черг. Під час визначення черговості відключень, ОСР враховується конфігурація (схема) електромереж, від яких заживлюються вулиці, їх потужності та наявність соціально важливих об'єктів інфраструктури міста, зокрема лікарень, об’єктів харчової промисловості та стратегічно важливого призначення.

Тобто, житлові будинки, які схематично підключені від лінії електропередачі 6/10 кВ, що й зазначені вище соціально важливі об'єкти інфраструктури міста чи селища, в чергу відключення не потрапляють.

 

Чому відключають 2 і більше разів на добу?

Тривалість перерви в електропостачанні споживачів під час відключення за ГАВ, як правило, не має перевищувати 2-х годин, проте за погодженням з місцевими органами виконавчої влади може становити більший період часу. 

В складних аварійних ситуаціях допускається багаторазове відключення одних і тих самих ліній за ГАВ з перервою між відключеннями на 1-2 години.

 

Рекомендації ОСР для стабілізації енергосистеми України!

З метою зменшення кількості відключень споживачів, ОСР наполегливо просить жителів міста та області свідомо і виважено ставитися до використання електроенергії, особливо в години пікових навантажень з 7:00 до 11:00  та з 16:00 до 23:00!

Не використовувати потужні електроприлади, вимкнути зайве освітлення, по можливості, перенести прання та обігрів помешкань на нічний час.